İYİP’ten Cumhur İttifakı açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin Cumhur İttifakı’na yakın duracağı iddialarıyla ilgili açıklamada bulunarak, “İYİ Parti’nin kuruluş gerekçeleri AK Parti’nin yanlış politikalarından kaynaklıydı. Bugün bu politikaların değiştiğine dair bir hissiyat edinebiliyor musunuz? Hayır ve asla. Kuruluş gerekçelerini ret mi, inkar mı edecek? Tabelanı indir o zaman” dedi. İYİ Parti ilkelerinin değişmediğini söyleyen Dervişoğlu, “Partinin benim genel başkanlığımdan sonra Türk siyasetinde birleştirici bir rol oynayacağını söyleyebilirim” diye konuştu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Dervişoğlu, kurultay sonrası istifalara dair değerlendirme yaparak, “Benden kaynaklı bir sorun asla yaşanmayacak. Herkese tavsiyem, böyle kritik bir süreçte tarihin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında davranmalarıdır. Kucaklayıcı olmaya devam edeceğim. Tabii ki lider değişikliği durumunda dalgalanmalar olabilir. Bunlar belli bir zaman diliminde telafi edilir” dedi.

‘TABELANI İNDİR O ZAMAN’

Dervişoğlu, Cumhur İttifakı’na yakın duracağı eleştirilerine şunları söyledi:

“Bu arkadaşlar beni tanımıyor. İYİ Parti hangi tarihte kuruldu? Türkiye kötüye gidiyordu, sistem değişikliği oldu. Tek adamlığa evrileceği kaygıları dile getirildi. Ekonomi berbattı, dünden daha berbat bugün. Gençler umutsuzdu, dünden daha umutsuz bugün. Dış politikada sorunlarımız vardı. Bugün daha iyi değiliz. Türkiye göç hendeğine dönüştü.

İYİ Parti’nin kuruluş gerekçeleri AK Parti’nin yanlış politikalarından kaynaklıydı. Bugün bu politikaların değiştiğine dair bir hissiyat edinebiliyor musunuz? Hayır ve asla. Hatta daha da kötüye gidiyor. O zaman İYİ Parti, nasıl Cumhur İttifakı’na yaklaşacak? Kuruluş gerekçelerini ret mi, inkar mı edecek? Oradan geri dönersen kendini inkar edersin. Tabelanı indir o zaman.”

‘TÜRKİYE’Yİ TAMAMEN TEK ADAMLIĞA DÖNDÜRECEK DEĞİŞİKLİĞİNİN ÖNÜNDE SET OLURUZ’

Gelecek dönem yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Dervişoğlu, “Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Demokratik parlamenter sisteme dönüşün mücadelesini vereceğim. Çünkü bu sistem Türkiye’ye ağır geliyor. Bu sistemin mutlak surette değiştirilmesi lazım. Bu sistemi tahkim edecek anayasa revizyonu söz konusu olursa, Türkiye’yi tamamen tek adamlığa döndürecek değişikliğinin önünde set oluruz” diye belirtti.

‘AKŞENER, KURUCU LİDERDİR’

Muhalefetle ilişkilerine değinen Dervişoğlu, “Muhalefet liderlerinin hakkımdaki kanaatine bakarsanız, partinin benim genel başkanlığımdan sonra Türk siyasetinde birleştirici bir rol oynayacağını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, önceki dönem genel başkan Meral Akşener’le ilgili olarak da şunları söyledi:

“Kurucu genel başkan olması münasebetiyle partinin elbette en yüksek statülü insanı olacak. Akşener’i yok sayan İYİ Parti’yi yok sayar. O’nun mücadelesini yok sayan İYİ Parti’yi yok sayar. Öyle bir sıfatın verilebilmesi için kurultay kararı alınabilir. Bana göre kurucu liderdir. Sevgi ve saygıyla el üstünde tutacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir